Kváskový chléb pořídíte v každém supermarketu nebo pekárně. Řada lidí si ho dokonce peče doma. Bohužel s tradičním kvasem mají tyto chleby pramálo společného. Rozdíl poznáte v chuti a hlavně stravitelnosti.

Kvas a kvasování za našich předků

Naši předci vyráběli chléb na základě třístupňového vedení kvasu. Na začátku stojí drobenka, do níž se ve třech dávkách přidává voda a žitná mouka, a tak se vyvádí první, druhý a třetí kvas. Celý proces kvasování trvá až 24 hodin. Výsledkem je zcela prokvašená žitná mouka, do níž se přidají další suroviny – pšeničná mouka, sůl a kmín. Nic víc není pro perfektní kvasový chléb potřeba.

Kvas, kvásek, droždí

  • Kvas vzniká kvašením žitné mouky, na začátku stojí pouze mouka a voda. Správný pekařský název je kvas, ale mezi lidmi (i v rámci legislativy) se vžilo i zdrobnělé označení kvásek.
  • Kvásek je laické označení pro kvas. Slovem kvásek se označuje také tekutá směs, která se obvykle používá k domácí výrobě chleba. Kvásek znamená rovněž označení pekařského postupu, kdy dochází k aktivaci droždí („necháme vzejít kvásek“).
  • Droždí jsou živé buňky kvasinek druhu Saccharomyces cerevisiae, které ke svému rozmnožování potřebují cukr.

Jak vypadá kváskový chléb dnes?

Norma na tradiční chléb vyrobený pomocí třístupňového vedení kvasu se vyvinula v 50. letech. Od 90. let se ale technologie pro výrobu kvasového chleba změnila a začal se využívat stabilizovaný kvas (mezi pekaři nazývaný jako „mrtvý kvas“). To je předfermentovaná kultura, která se jednoduše zamíchá do těsta a dá chlebu typickou chlebovou nakyslost. Kvas má ale v těstě mnohem důležitější funkci než tu chuťovou.

Jak se k označení kvasový chléb staví legislativa?

Označení kvasový nebo kváskový chléb nově upravuje Vyhláška č. 18/2020 Sb. o požadavcích na mlýnské obilné výrobky, těstoviny, pekařské výrobky a cukrářské výrobky a těsta.

Vyhláška rozlišuje tři názvy pekařského výrobku:

  • chléb kvasového typu nebo kváskového typu – zakyselen stabilním kvasem,
  • chléb kvasový, kváskový, s kváskem nebo s kvasem – zakyselen výhradně kvasem,
  • chléb tradiční kvasový, tradiční kváskový, tradiční s kváskem nebo tradiční s kvasem – kypřen a zakyselen výhradně žitným kvasem.

Legislativa je tedy velmi benevolentní, protože to znamená, že chléb s označením kvasový či kváskový je možné kypřit také droždím. Stejně tak název chléb tradiční kvasový nezaručuje, že pekař používá klasické třístupňové vedení kvasu. Pokud si chcete být jistí surovinami a tradičním postupem při přípravě chleba, nezbývá, než se zeptat přímo pekaře.

Kvasování přispívá ke stravitelnosti pečiva

Kvasování zajistí, že všechna žitná mouka použitá při výrobě chleba projde kvašením. Jakmile se vyvede třetí kvas a začne se zadělávat těsto na chleba, žádná žitná mouka se už do těsta nepřidává. Pokud je veškerá žitná mouka dokonale prokvašená, nekvasí v žaludku ani ve střevech, a proto nezpůsobuje zažívací potíže.

Navíc během kvasování vznikají kvasinky – živé organismy důležité pro naše trávení. Chleba by měl i po upečení obsahovat určitý počet živých kvasinek, které blahodárně působí na naše trávení. V běžném kváskovém chlebu, do nějž se přidává mrtvý kvas, zůstává jen zanedbatelné množství kvasinek.

Domácí pečení z kvásku

A jak je to s domácím kváskem? Ten je někdy živý až až! Bohužel při domácím pečení kváskového chleba často dochází k chybám ve výrobním postupu – třeba zachlazení kvásku v lednici, které zabíjí kvasinky. Naše babičky přece žádné lednice neměly!

Výroba chleba má stanovená pravidla – mimo jiné správné teploty kvasu a optimální pH. Také počet kvasinek ve výsledném pečivu musí být vždy stejný. Toho s tekutým kváskem, který zchladíte a poté oživujete, dosáhnete jen stěží. Naučte se, jak doma upéct pravý kvasový chléb z drobenky. Tak, jak to dělaly naše babičky.

Chléb patří na náš stůl každý den

Jak je možné, že naši předci jedli chléb několikrát denně a měl takové nutriční hodnoty, že díky němu zvládali těžkou fyzickou práci? Dnes se vše točí hlavně kolem levné výroby. Pekaři neztrácí čas třístupňovým vedením kvasu, které trvá celý den. A proto nám dnešní chléb spíše ubližuje – způsobuje špatné trávení, nadýmání, zácpu. Přitom kvalitní kvasový chléb můžeme jíst každý den.

Kvasový chléb z Obecní pekárny

V Obecní pekárně se dlouhé přípravy ani náročného technologického postupu nebojíme. Kvasový chléb vyrábíme podle původní normy pro český chléb tak, jak ho znali naši předci. Voňavý, chutný, zdravý a snadno stravitelný. Nové receptury a postupy konzultujeme s Výzkumným ústavem potravinářským v Praze. Tak vznikl třeba Dopek – kvasový chléb k dopečení.

Ochutnejte kvasový chléb přímo v jedné z našich pekáren, objednejte si Dopek v e-shopu nebo se naučte péct skvělý chléb u sebe doma. Rozdíl poznáte hned při prvním soustu.

Zajímají vás další podrobnosti o kvasovém chlebu nebo máte jiný dotaz? Kontaktujte nás na e-mailu my@kvasujeme.cz, rádi vám poradíme.